Şu an tarayıcınız Javascript kullanımını engelliyor ya da desteklemiyor.

Sitemizi verimli gezebilmeniz için tarayıcınızın Javascript özelliğini açmanız gerekmektedir.

KİK Kararları Mahkeme Kararları Hakkında Mahkeme Kararı Olan KiK Kararları Detaylı Arama
Kamu İhale Mevzuatında Değişiklik Yapan Yönetmelikler ve Tebliğ Hakkında Duyuru Yazdır E-posta
26 Ocak 2021, Salı

Kamu ihale mevzuatında değişiklik yapan Yönetmelikler ve Tebliğ, 26 Ocak 2021 tarihli ve 31376 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
Yapılan değişikliklerle;

- Elektronik ihalelerde tekliflerin sunulması ve değerlendirilmesi aşaması ile ilgili olarak, ihale süreçlerinin daha hızlı tamamlanmasını teminen, aşırı düşük teklif açıklamaları ile birlikte yeterlik bilgileri tablosunda beyan edilmekle birlikte EKAP veya diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının internet sayfası üzerinden sorgulanamayan bilgi ve belgeleri teyit eden belgelerin de istenmesine yönelik olarak değişiklik yapılmıştır.

- Geçici teminat mektuplarına ilişkin bilgilerin, merkezi takas kuruluşu olarak faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından da EKAP’a aktarılabileceğine ve ihale üzerinde bırakılan istekli tarafından sözleşme imzalanmadan önce verilecek kesin teminat mektuplarının Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinin 21 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirlenen yönteme uygun olarak düzenlenebileceğine ilişkin anılan Yönetmeliğe hüküm eklenmiştir.

- Danışmanlık hizmet alımı ihalelerinde toplam puanı en yüksek olan isteklinin mali teklifinin yaklaşık maliyetin üzerinde olması halinde tekliflerinin değerlendirilmesine ilişkin olarak Kamu İhale Genel Tebliğinde açıklama yapılmıştır.

- Aşırı düşük teklif açıklaması kapsamında; sigorta gideri, motorlu taşıtlar vergisi, araç muayene işlemleri gibi giderler ile mali yükümlülükler ve/veya tarife bedellerinin, güncellenerek diğer yıllar için kullanılmasına ilişkin Genel Tebliğ düzenlemelerindeki koşullar somutlaştırılmıştır. 

- Aşırı düşük teklif açıklaması kapsamında; akaryakıt girdisinin açıklanma koşulunda değişiklik yapılarak;  bu girdiye ilişkin EPDK tarafından yayımlanan, İstanbul İli, Avrupa Yakasında bulunan bayiler adına beyan edilmiş fiyatların ortalamasını yansıtan En Yüksek İşlem Hacimli 8 Firmanın Akaryakıt Fiyatlarına İlişkin Raporda yer alan fiyatların % 90’ının altında sunulan açıklamaların geçerli kabul edilmeyeceği düzenlenmiştir.

- 30 Eylül 2020 tarihli ve 31260 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan elektronik ihale yöntemiyle yapılan ihalelerde yalnızca elektronik geçici teminat mektuplarının sunulabileceğine yönelik değişikliklerin uygulanmaya başlanma sürelerinin Kamu İhale Kurulu tarafından alınacak karar ile belirleneceğine yönelik düzenleme yapılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

Kaynak: www.kik.gov.tr

 
< Önceki   Sonraki >
[ Geri ] [ Yukarı ]

İçerik İstatistiği

KiK Kararları: 10.709 Karar
 - Bu Hafta (03.05-08.05): 0
 - Geçen Hafta(26.04-02.05): 6
 - Bu Ay (Mayıs): 6
 - Geçen Ay (Nisan): 46
Kategori: 155
Haberler: 519

Abone İstatistiği

7 misafir ve 3 abone bağlı
Abone Sayısı: 8287
Abone Oranları:
  - Giriş (1 ay): % 3,90
  - Bronz (3 ay): % 2,60
  - Gümüş (6 ay): % 1,30
  - Altın (12 ay): % 33,33
  - Kamu Altın (12 ay): % 58,87
Ziyaretçi Sayısı: 3.568.501
Final Bilgi Hizmetleri
256-Bit GeoTrust SSL Sertifika
Ödeme Seçenekleri
Bu Sayfayı Paylaş X

"Bilginin Kısa Yolu.."