Şu an tarayıcınız Javascript kullanımını engelliyor ya da desteklemiyor.

Sitemizi verimli gezebilmeniz için tarayıcınızın Javascript özelliğini açmanız gerekmektedir.

KİK Kararları Mahkeme Kararları Hakkında Mahkeme Kararı Olan KiK Kararları Detaylı Arama
Takasbank Kamu Teminat Yönetim Platformu Kamu İhale Kurumu İşbirliğiyle Devreye Alınmıştır Yazdır E-posta
01 Eylül 2021, Çarşamba

Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinin “Geçici teminatlar” başlıklı 21 nci maddesinde “geçici teminat mektuplarına ilişkin bilgilerin 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre merkezi takas kuruluşu olarak faaliyet gösteren kuruluşlar dâhil yetkilendirilmiş merkezi bir kuruluş tarafından da EKAP’a aktarılabileceği” düzenlenmiştir. 

Ayrıca, e-Teminat Mektuplarının Muhasebe Birimlerine İletilmesi konulu 63 sıra no.lu Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Tebliğinde yapılan 27 Ağustos 2021 tarihli değişiklikle , “… Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinin 21 inci maddesine göre alınacak geçici e-Teminat Mektuplarının, bankalarca düzenlenmesi ve … merkezi takas kuruluşu olarak faaliyet gösteren kuruluşa aktarılması ile bu mektupların doğrulanması, iletilmesi, muhafaza edilmesi, tazmini ve iadesi işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesinin merkezi takas kuruluşu aracılığı ile yürütülmesi işlemleri,  … 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa ilişkin ilgili ihale uygulama yönetmelikleri ile ihale dokümanındaki düzenlemeler çerçevesinde yürütülür.” hükmüne yer verilmiştir.

Anılan düzenlemeler kapsamında, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında yapılan ihalelerde sunulan elektronik geçici teminat mektuplarının İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. üzerinden iletilebilmesine yönelik “Takasbank Kamu Teminat Yönetim Platformu” 01/09/2021 tarihinde devreye alınmıştır.

Bu kapsamda, istekliler tarafından Takasbank üzerinden elektronik geçici teminat mektubu sunulabilmesi için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  • EKAP’ta kullanıcı sayfasından teklif verilecek ihaleye ilişkin İKN seçilip teminat işlemleri menüsünden Referans Numarası alınmalıdır.
  • Geçici teminat mektubu alınacak bankaya, Referans Numarası ile başvurarak elektronik geçici teminat mektubu düzenleme talebi iletilmelidir.
  • Banka tarafından elektronik geçici teminat mektubu düzenlendikten sonra, teklif hazırlanması aşamasında Referans Numarası ilgisine göre; (elektronik ihalelerde) Katılım ve Yeterlik Bilgileri Tablosu’nda, (elektronik olmayan ihalelerde) Sunulmayacak Belgeler Tablosu’nda belirtilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: www.kik.gov.tr

Not: Geçici teminat mektuplarına ilişkin bilgilerin mektubu düzenleyen banka tarafından elektronik ortamda doğrudan EKAP’a iletildiği mevcut uygulama da ayrıca devam edecektir.

Takasbank Kamu Teminat Yönetim Portalı İstekli Kılavuzu

Takasbank Kamu Teminat Yönetimi Platformu-İdare Kılavuzu

 
< Önceki   Sonraki >
[ Geri ] [ Yukarı ]

İçerik İstatistiği

KiK Kararları: 11.120 Karar
 - Bu Hafta (06.12-09.12): 0
 - Geçen Hafta(29.11-05.12): 12
 - Bu Ay (Aralık): 12
 - Geçen Ay (Kasım): 42
Kategori: 157
Haberler: 551

Abone İstatistiği

6 misafir ve 4 abone bağlı
Abone Sayısı: 8396
Abone Oranları:
  - Giriş (1 ay): % 6,09
  - Bronz (3 ay): % 1,30
  - Gümüş (6 ay): % 0,43
  - Altın (12 ay): % 31,30
  - Kamu Altın (12 ay): % 60,87
Ziyaretçi Sayısı: 7.046.319
Final Bilgi Hizmetleri
256-Bit GeoTrust SSL Sertifika
Ödeme Seçenekleri
Bu Sayfayı Paylaş X

"Bilginin Kısa Yolu.."