Şu an tarayıcınız Javascript kullanımını engelliyor ya da desteklemiyor.

Sitemizi verimli gezebilmeniz için tarayıcınızın Javascript özelliğini açmanız gerekmektedir.

KİK Kararları Mahkeme Kararları Hakkında Mahkeme Kararı Olan KiK Kararları Detaylı Arama
Hizmet ihalelerinde eşit teklif çıkması durumunda puanlamanın nasıl yapılacağına dair değerlendirme Yazdır E-posta
28 Temmuz 2015, Salı

28.07.2015 tarih ve 29428 sayılı Resmi Gazete ile Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği ve Kamu İhale Genel Tebliğinde değişiklik yapılarak hizmet ihalelerinde eşit teklif olması halinde en avantajlı birinci ve ikinci teklifin belirlenebilmesi için "Puanlama" sistemi getirilmiştir.

Buna göre;

1 - Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinin 63. Maddesinde yapılan değişiklikle, birden fazla istekli tarafından eşit teklif verilmesi durumunda isteklinin ilan veya davet tarihinden geriye doğru son 2 yıl içinde yapmış olduğu iş deneyim belgeleri dikkate alınacaktır. Bu şekilde şirketlere teşvik amacıyla iş deneyim tutarı olmayan ya da az olan isteklilere daha yüksek puan verilecektir. Sözleşme bedeli yüksek olanların şansı daha az olacaktır.

2 - İlan veya davet tarihinden geriye doğru en az 1 yıl içinde isteklinin ticari faaliyet merkezi (şubeleri değil) ihaleyi yapan idarenin bulunduğu sınırlar içinde ise bu durumda istekli 1 puan alacaktır. Bu düzenleme ile ticaret merkezleri, ihaleyi yapan illerde bulunan şirketler teşvik edilmiş olmaktadır.

3 - İsteklilerin puan alabilmesi için ilan veya davet tarihinden geriye doğru son 2 yıl içinde çalışan personelin ücretlerinin tam ve zamanında ödenmemesi ile ilgili ihalesi yapılan idareye herhangi bir şikayet başvurusunun olmaması da puan alınabilmesi için kriter olarak belirlenmiştir. İlan veya davet tarihinden geriye doğru son iki yıl içinde 4735 sayılı Kanun kapsamında iş yapmamış isteklilere de 1 puan verilecektir.

4 - İstekliler tüm şartları sağlar ise maksimum 4 puan alabileceklerdir.

5 - Sözleşmelerin toplam bedeli ihale konusu işin yaklaşık maliyetinin iki katından daha fazla olan isteklilere puan verilmeyecektir.

6 - Ortak girişimlerde sözleşme, faaliyette bulunulan il ve personele ücretin zamanında ve eksiksiz ödenmesi kriterlerine yönelik puan alınabilmesi için tüm ortaklarca bu şartların sağlanması gerekmektedir.

7 - Puanlama sonucunda en yüksek puana sahip birden fazla isteklinin bulunması durumunda, bunlar arasında kura yöntemine başvurulacaktır.

8 - Yapılan puanlama sonucu eşitlik bozulmaması halinde puanları eşit olan isteklilerin huzurunda, her bir isteklinin ticaret unvanı aynı ebatlardaki kağıtlara yazılarak ihale komisyonundan bir üye tarafından kura çekilerek en avantajlı teklif belirlenir.

9 - Puanlama sonucunda iki isteklinin eşit puana sahip olması durumunda kuradan çıkan istekli ekonomik açıdan en avantajlı 1. teklif sahibi, diğer istekli ise en avantajlı 2. teklif sahibi olarak belirlenecektir.

10 - İkiden fazla isteklinin aynı puana sahip olması durumunda iki kez kura çekilecektir. Bu durumda ilk çekilişte ekonomik açıdan en avantajlı teklif sahibi istekli, ikinci çekilişte ekonomik açıdan en avantajlı ikinci teklif sahibi istekli belirlenecektir.

 
Sonraki >
[ Geri ] [ Yukarı ]

İçerik İstatistiği

KiK Kararları: 10.272 Karar
 - Bu Hafta (25.05-26.05): 0
 - Geçen Hafta(18.05-24.05): 11
 - Bu Ay (Mayıs): 31
 - Geçen Ay (Nisan): 51
Kategori: 155
Haberler: 485
Web Bağlantıları: 607

Abone İstatistiği

15 misafir ve 5 abone bağlı
Abone Sayısı: 7971
Abone Oranları:
  - Giriş (1 ay): % 3,70
  - Bronz (3 ay): % 0,46
  - Gümüş (6 ay): % 2,31
  - Altın (12 ay): % 30,56
  - Kamu Altın (12 ay): % 62,96
Ziyaretçi Sayısı: 4.215.684
Final Bilgi Hizmetleri
256-Bit GeoTrust SSL Sertifika
Ödeme Seçenekleri
Bu Sayfayı Paylaş X

"Bilginin Kısa Yolu.."